wtorek, 11 listopada 2014

Kto prowadzi?

Piątek to dzień w który każde dziecko może przynieść do przedszkola swoja ulubioną zabawkę. Wg nas pomysł bardzo dobry, bo dzieci uczą się dzielić "swoimi skarbami" (co przy jedynakach sprawdza się idealnie). Zazwyczaj Julko zabierał samochód, ale ostatnio, ostatnio wybrał książkę.
Całą drogę (3 km) niósł ją dzielnie, snując opowieści komu pierwszemu książkę pokaże. W szatni pilnował, by z półki jej nie zapomnieć. A gdy po Niego wróciłam, uśmiechem ogromnym mnie przywitał i już z daleka krzyczał: "mamo, cytaliśmy wsyyyyyscy !"
Czasem pytacie nas, kiedy można zacząć czytać dziecku? Odpowiedzi nie znamy, bo jedno dziecko potrafi "skupić" się na obrazkach/słowach mając 4 miesiące (5 minut), drugie jak ma rok, a jeszcze inne jak ma 2 lata. Bynajmniej Ci, których dzieci zaczynają później interesować się literaturą, nie powinny się martwić - ot po prostu inny rodzaj ciekawości u ich maluchów. Może to ruch/wspinaczki są dla nich akurat w tym okresie bardziej zajmujące. Ale jednego jesteśmy pewni - warto próbować. Warto biblioteczkę wzbogacać nowymi pozycjami, by w chwili, gdy ich dzidź za książkę sięgnie, mieć w zanadrzu coś ciekawego, wartościowego. Uwierzcie nam, jeśli pokażecie swoim dzieciom, że czytanie może być fantastyczna przygodą, godzinne przesiadywanie nad wertowaniem stron, stanie się normą.
"Kto prowadzi?" to książka bardzo skromna w treści, ale wzbudzająca ogromne emocje u dzieci. One wręcz wykrzykują odpowiedź, kto jest kierowca danego pojazdu. I co najdziwniejsze, już po jednym jej obejrzeniu wiedzą, kto jest właścicielem jeepa, kto jeździ limuzyną, a kto wielbi turkot traktora.
Na książkę trafiłam w jednej z księgarni i odłożyłam ją na półkę myśląc, że Julko już jest na nią "za duży". Jak się okazało nic bardziej mylnego. Mając 3 lata, ogląda ją z wypiekami i niemalże wychodzi z siebie nie mogąc się doczekać, aż będzie mógł wykrzyczeć: "Agigatol! Hipopotam!"
Nie, książki nie polecamy do czytania przed snem, ale w ciągu dnia świetnie się sprawdzi:) _________________
 "KTO PROWADZI?"
 Autor - Leo Timmers
 Wydawnictwo - Babaryba - TU


14 komentarzy:

 1. Pięknie ilustrowana książeczka. Mój syn ma 2lata i poki co sporadycznie sięga po "literaturę" i zazwyczaj interesuje się książeczka 2min po czym odkłada. Zaobserwowałam jednak ze robi to coraz częściej.dlatego sumiennie uzupełniam jego półeczki nowymi pozycjami:) akurat jesteśmy na fali serii Ciekawski bobas wydawnictwa Ameet. Godna polecenia. P.S. Zazdrościmy strasznie tych skarpet, my nie mozemy juz ich nigdzie znaleźć:( Pozdrawiamy Martyna i Igorek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O! Czyli Syn potrzebuje odrobinę czasu, ale jeśli zauważasz, że zainteresowanie jest coraz większe, to świetnie!:D
   Nie znaliśmy tej serii książeczek:D
   Ps. Skarpetki to Next - kupiliśmy je na Allegro, ale chyba była tylko jedna para:/ Jak spotkamy jeszcze, to damy znać:D

   Usuń
 2. Ilustracje są wspaniałe :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja córka albo zabiera do przedszkola coś zupełnie dziwnego(plastikowy nóż, pokrywka od garnka) albo książki. I wtedy wszyscy wspólnie czytają.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka wygląda niesamowicie, te ilustracje.... Sama chętnie bym czytała :P

  OdpowiedzUsuń
 5. posiadamy, uwielbiamy :)
  alexanderkowo.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń